Yeni yılın başlarında başlayacak ilk AZ aşıları

Yeni yılın başlarında başlayacak ilk AZ aşıları

AstraZeneca’nın COVID-19 aşısı, İngiltere’de acil durum tedariki için onaylandı ve ilk dozlar bugün piyasaya sürüldü, böylece aşılar Yeni Yıl başlarında başlayabilir.

Birleşik Krallık İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), 18 yaş ve üstü bireylerin aktif aşılanması için COVID-19 Aşısı AstraZeneca’nın, eski adı AZD1222’nin acil olarak tedarik edilmesine izin vermiştir. Yetki, dört ila 12 hafta arasında iki dozun uygulanmasını önermektedir. Bu rejimin, ikinci dozdan sonra 14 günden fazla ciddi vaka ve hastaneye yatış olmaksızın semptomatik COVID-19’u önlemede güvenli ve etkili olduğu klinik çalışmalarda gösterilmiştir.

AstraZeneca, MHRA ve Birleşik Krallık’ın Aşılama ve Bağışıklama Ortak Komitesi dozlama tavsiyesi doğrultusunda, Birleşik Krallık’ta aşının yerleştirilmesi ve yaygınlaştırılmasını desteklemek için İngiltere Halk Sağlığı ve İngiltere Ulusal Sağlık Servisi ile birlikte çalışıyor. Şirket, ilk çeyrekte, toplamda 100 milyon doza kadar tedarik sağlamak için hükümetle yaptığı anlaşmanın bir parçası olarak milyonlarca doz tedarik etmeyi hedefliyor.

İcra Kurulu Başkanı Pascal Soriot, “Bugün, Birleşik Krallık’ta bu yeni aşıya erişim sağlayacak milyonlarca insan için önemli bir gün. Etkili olduğu, iyi tolere edildiği, uygulaması basit olduğu ve AstraZeneca tarafından kar olmaksızın sağlandığı görülmüştür. AstraZeneca, Oxford Üniversitesi, Birleşik Krallık hükümeti ve onbinlerce klinik araştırma katılımcısına birçok meslektaşımıza teşekkür etmek istiyoruz. “

Birleşik Krallık Sağlık ve Sosyal Bakım Dışişleri Bakanı Matt Hancock şunları söyledi: “Bu, İngiliz inovasyonunu kutlamak için bir andır – yalnızca Covid-19 ölüm oranını azaltmak için ilk tedaviyi keşfetmekten sorumlu değiliz, bu aşı da Dünyanın en fakir bölgelerinden bazıları düşük bir maliyetle sayısız insanın bu korkunç hastalıktan korunmasına yardımcı oluyor. Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca’daki olağanüstü İngiliz bilim adamlarına bir övgüdür ve atılımları dünya çapında hayat kurtarmaya yardımcı olacak. Bu İngiliz başarı öyküsünün parçası olan her bir kişiye teşekkür etmek istiyorum. Umutlu olma zamanı olsa da, herkesin enfeksiyonları azaltmak için üzerine düşeni yapmaya devam etmesi çok önemlidir. “

Oxford Aşı Grubu Direktörü ve Oxford Aşı Denemesinin Baş Araştırmacısı Profesör Andrew Pollard şunları söyledi: “Düzenleyicinin bunun güvenli ve etkili bir aşı olduğuna dair değerlendirmesi, bir dönüm noktası ve özverili uluslararası bir ekibin büyük çabasının bir onayıdır. araştırmacılar ve özel deneme katılımcılarımız. Bu sadece bir başlangıç ​​olsa da, mümkün olan en kısa sürede, savunmasızlar her yerde aşılandığında salgının önüne geçmeye, sağlığı ve ekonomileri korumaya başlayacağız. “

Aşıyı onaylama kararı, bir pandemi gibi önemli halk sağlığı sorunlarını ele almak için hızlı acil durum düzenleyici onaylara olanak tanıyan 2012 İnsan Tıbbı Yönetmeliği’nin 174. Yönetmeliği kapsamında alındı. Bu, bu aşı için ilk yetkilendirmedir.

MHRA’nın kararı, Oxford Üniversitesi tarafından yürütülen Faz III programının ara analizini içeren deneme verilerinin sıralı bir incelemesinin ardından İnsan İlaçları Komisyonu’nun bağımsız tavsiyesine dayanıyordu. Veriler ayrıca 8 Aralık 2020’de The Lancet’te yayınlandı.

Aşı için ek güvenlik ve etkililik verileri, devam eden klinik çalışmalardan toplanmaya devam edecektir. AstraZeneca, sağlık krizi sırasında acil durum tedariki veya şartlı pazarlama yetkisi için devam eden sürekli incelemelerini desteklemek için dünya çapındaki düzenleyici otoritelerle birlikte çalışmaya devam ediyor. AstraZeneca, düşük ve orta gelirli ülkelerde aşı bulunabilirliğine yönelik hızlandırılmış bir yol için Dünya Sağlık Örgütü’nden Acil Kullanım Listesi de arıyor.

AstraZeneca, 2021’de küresel olarak üç milyar doza kadar aşı üretim kapasitesi oluşturmaya devam etmek için küresel ortaklarıyla birlikte çalışıyor ve düzenleyici onayları bekliyor. Aşı, en az altı ay boyunca normal soğutulmuş koşullarda (iki-sekiz santigrat derece / 36-46 derece Fahrenheit) saklanabilir, taşınabilir ve kullanılabilir ve mevcut sağlık bakımı ortamlarında uygulanabilir.

AstraZeneca, pandemi süresince hiçbir kâr olmaksızın aşıya geniş ve eşit erişim sağlamak için dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, çok taraflı kuruluşlar ve işbirlikçilerle çalışmaya devam ediyor.

AZD1222
AZD1222, Oxford Üniversitesi ve onun spin-out şirketi Vaccitech tarafından birlikte icat edildi. Şempanzelerde enfeksiyonlara neden olan ve SARS-CoV-2 virüsü başak proteininin genetik materyalini içeren yaygın bir soğuk algınlığı virüsünün (adenovirüs) zayıflatılmış bir versiyonuna dayanan replikasyon eksikliği olan bir şempanze viral vektörü kullanır. Aşılamadan sonra, yüzey sivri proteini üretilir ve bağışıklık sistemini, daha sonra vücuda bulaşırsa SARS-CoV-2 virüsüne saldırmaya hazırlar.

Published by Shri Business

Way to Business Solutions

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: